Zaskákejte si na zahradní trampolíně

Nestyďte se

Když pozorujete děti na trampolínách, zejména ty mladší, možná si povšimnete, jak jsou přirozené, a jak jim nečiní obtíže pohybovat se spontánně tak, jak chtějí, bez ohledu na to, zda je někdo pozoruje, a zda má k jejich skotačení nějaké výhrady. Děti nás tím upozorňují na to, že jsme mnohdy příliš upjatí společenskými konvencemi, a že nás svírají nesmyslná pravidla, že „tohle by se nemělo, tohle se nehodí, tohle je moc odvázané a tak dále“.

dívka na trampolíně

Nemějte obavy, že je něco proti konvenčním pravidlům, trampolíny jsou konstruované od toho, abychom si jich užili, jak se nám zlíbí, jak nám to vyhovuje a jak to zvládáme fyzickou kondicí a schopnostmi. Můžete se do odrazové plochy ponořit třeba po zadku, můžete na ni dopadnout na kolena a na všechny čtyři, můžete si na ni lehnout a odpočívat, můžete na ní meditovat, sedět se zkříženýma nohama a můžete tu třeba i posnídat.

trampolína s ochrannou sítí

Sport i odpočinek v jednom

Trampolína je perfektní náčiní k procvičení většiny partií dolních končetin. Brzy na sobě poznáte, jak namáhavé cvičení je prosté skákání i bez akrobatických prvků, a jestliže to první den přeženete, budou vás bolet zejména svaly lýtek. Uvádí se, že skákání je namáhavější, než některé atletické běžecké disciplíny, proto byste měli skákat zpočátku jen několik minut, a postupně přidávat intenzitu, pohybový rozsah i čas. Každopádně akrobacii jako začátečníci zcela vynechejte a zařaďte ji až po dlouhodobém tréninku se zkušeným instruktorem.

Nezapomínejte na bosá chodidla

Trampolíny jsou vynikající prostředek pro udržení zdravých chodidel. Zdá se vám, že chodidla jsou přece zdravá sama o sobě odjakživa, a že se jich maximálně může týkat plíseň? Ve skutečnosti tu jde o závažnější defekt – plochou nohu, která má neblahý vliv na držení těla a zejména na bederní páteř. Skákáním naboso si udržíte anebo znovu vybudujete příčnou a podélnou klenbu a těchto obtíží se efektivně zbavíte.