Proč si nechat postavit dům typu bungalovu

Jaké mají domy typu bungalovu výhody vůči patrovým stavbám?

Vzdušná zahrada

Byli jste se někdy podívat na nějakém zámku, v jehož těsném sousedství byla k dispozici rozsáhlá zámecká zahrada? Kupříkladu v Hluboké nad Vltavou, na zámku Kačina nebo v Českém Krumlově se v zahradě cítíte velmi volně, svobodně a vzdušně, a to i přesto, že tamní zámky jsou vícepatrovými objekty. Je to dáno velikostí zahrad, jejich rozsahem, prostorovými možnostmi a zejména tím, že čím déle jste od zámku vzdáleni, tím méně na něj pohlížíte jako na výškovou stavbu.

ulice ve městě

Jestliže by však byl zámek sevřený v těsném sousedství dalších podobných staveb, budete se tu cítit stísněně, k podobnému jevu dochází například v New Yorku, kde stojíte uprostřed mrakodrapů, a cítíte se tu sevření, stísnění a bez energie. Kdybyste postavili na své zahradě patrový dům, a vaše zahrada bude mít běžné parametry, nikoli rozměry zahrad zámeckých, jako je třeba ta českokrumlovská, budete se tu cítit podobně podivně, jako mezi americkými mrakodrapy. Naopak dům typu bungalovu vám bude připadat velmi vzdušný, jako by tu stál odjakživa.

zámek Kačina

Pády ze žebříku

Když vám firma postaví bungalov L, bude, jak se říká, „vonět novotou“ a nebude zapotřebí možná po dobu několika let do jeho konstrukce jakkoli zasahovat. Ale může se stát, že bude nutné tu a tam vylézt po žebříku nebo po štaflích k okapové rouře a vyprostit z ní spadané listí ze stromů. Možná, že bude zapotřebí opravit či natřít dřevěné bednění pod okapem anebo opravit něco na komínovém tělese. Pokud v takovém případě dojde k pádu ze střechy (a nikomu to rozhodně nepřejeme), u domu typu bungalovu to rozhodně nebude mít takové následky, jako při pádu z vícepatrové budovy. Podobné je to i s mytím oken, která jsou v případě bungalovu instalována velmi nízko, a tudíž prakticky bez možnosti těžkého nebo dokonce smrtelného úrazu.