Proč přepravovat ovoce raději v plastových kontejnerech

Plastové bedny lépe vyčistíte – bedýnky ze dřeva jsou náchylné na potřísnění ovocnou nebo zeleninovou šťávou, která se pak snadno stává vhodným podhoubím pro rozvoj hniloby a plísní. Ponecháte-li plody pak delší čas, např. při transportu a skladování, v dřevěné přepravce, plíseň usazená na dřevěném povrchu může kontaminovat i celý zbytek úrody, který se v přepravce nachází.

Čištění plastových přepravek skládacích je mnohem snazší, povrch plastu není hrubý, nezadrhává se při pohybu kartáčem a nemá tendenci do sebe vsáknout různé tekutiny. Plast jednoduše vyčistíte mechanicky jak kartáčem, tak i tlakovou vodou, můžete k čištění použít saponát a desinfekci. U dřevěných bedýnek je využití těchto prostředků přinejmenším sporné.

zelené hrušky

Plastové kontejnery jsou lépe skladné – dřevěné bedýnky vyskládáte na sebe s velkým rizikem, že se celý sloupek zřítí. Není tu totiž počítáno s tím, že bedýnky mají západkové zámky, a že perfektně udrží svůj tvar. U plastových kontejnerů je to jiné, tam se naopak počítá se stohováním na sebe do větších výšek. Kontejnery do sebe zapadnou jako do skládačky. Navíc jsou kontejnery skládací, takže potřebujete-li je někam uložit samostatně, bez nákladu, zaberou opravdu málo místa.

zralé banány

U dřevěných bedýnek se nepočítá s dlouhou životností – bedýnky se vyrábí z neopracovaného dřeva, žádný výrobce se s nimi nebude tak „párat“, protože jsou mnohdy určené jako jednorázové přepravní boxy, anebo se s nimi počítá pouze pro víceré využití s velmi krátkou životností. Dřevo také nemá patřičnou pevnost, aby desítky let zvládalo nepřetržitě skladovat těžký obsah, po nějaké době se vám začnou laťky lámat a bedýnka je ihned určena k likvidaci.

Plastové přepravky jsou naopak konstruovány tak, aby něco vydržely, aby mohly dlouhodobě poskytovat bezpečné zázemí pro cokoli, např. pro sklizené ovoce a zeleninu. Přepravky z plastu jsou při přepravě zatěžovány velkou mechanickou silou, tlakem nákladu a také rázovým namáháním při pohybu dopravních prostředků po souši, po moři a ve vzduchu, proto také výrobci musí dbát na požadavky pro zajištění dostatečné pevnosti plastických hmot a vhodně konstruovaného výlisku.