Nedělejme si určitě žádné iluze o tom, proč se soukromě podniká. Nežijme v bludu, že jsou tu podnikatelé proto, že chtějí zaplňovat mezery na trhu, že považují tuto svoji práci za poslání a podobně. Vždycky tu jde hlavně o peníze. Podnikatelé si vždycky chtějí hlavně vydělat. A pokud mají i další motivaci k podobné práci, pak je tato vždy až na druhém místě.
Podniká se, aby byly peníze na živobytí. A aby jich bylo pokud možno co nejvíc. Jenže není žádným tajemstvím, že i když je tomu tak, jak bylo právě popsáno, mívají podnikatelé často smůlu a dost peněz si nevydělají. Chtěli by mít takové zisky, aby mohli zajistit svým firmám rozkvět a prosperitu, chtěli by se skvěle uživit a ani na okamžik nepoznat, co je to nouze, ale nedosahují toho ani při maximálním pracovním nasazení.
A když jim peníze scházejí, a to třeba natolik citelně, že už není možné ani udržet firmu v provozu, ani si vydělat na holé živobytí, je zkrátka potřeba hledat peníze někde jinde. A to často i ve finančních ústavech, jež se zabývají i poskytováním půjček. Protože půjčka je často tím jediným, co ještě může znamenat pro podnikatele spásu.
Může, ale také nemusí. To totiž záleží na tom, zda zájemce z řad podnikatelů dostane dost výhodnou půjčku, případně zda vůbec nějakou dostane. Ony se totiž půjčky nedávají automaticky všem, kdo o ně jeví zájem. Nejdřív je tu nutno prokázat schopnost půjčené peníze vrátit, a až pak se jsou poskytovatelé půjček ochotni bavit dál.
A když se neuspěje v bankách, kde se na žadatele kladou vysoké nároky, musí přijít ke slovu nebankovní hypotéka bez registru. Protože tu dostane i mnohý podnikatel, který by neměl v bance třeba ani jiskřičku naděje na úspěch. Tady nejsou problémem často ani registry dlužníků, ani příjmy žadatele, a vyhoví se mu. A podnikatel tak má opět čím financovat svůj byznys, než se zase všechno změní k lepšímu.