Nepodceňujte příznaky covidu

To, že v poslední době není tolik případů covidu, jako během hlavních vln v roce 2020 a 2021 neznamená, že covid zmizel z našich životů. Paradoxně pro nás může být teď ještě více nebezpečný, protože lidé ztratili ostražitost, nedodržují zásady hygieny a prevence proti covidu.

respirátor

Prevence je ale pro nás důležitá. Pokud ji budeme dodržovat, chráníme se nejen před covidem, ale také před ostatními nemocemi, https://www.cestovni-nemoci.cz/ jako je třeba chřipka nebo i nachlazení. Bohužel, doba je taková, že jen málo lidí si může dovolit jít na nemocenskou s něčím tak „banálním“, jako je silné nachlazení. A tak chodí mezi námi, kašlou a roznáší viry. Stejně jako při covidu, které můžeme snadno zaměnit i s nachlazením, pokud máme slabší příběh.

Nezapomeňte tedy dodržovat všechny zásady, které nám odborníci vtloukají do hlavy již od začátku pandemie. Dbejte na to, abyste si myli ruce co nejvíce to jde, především, pokud saháte na takové místa jako jsou kliky, tyče v MHD a podobně. Jestli nemáte po ruce umyvadlo s vodou, použijte alespoň dezinfekci. Dnes už, na rozdíl od začátku pandemie, jsou naštěstí dezinfekce dostupné v každé lékárně nebo drogerii.

dezinfekce

Pokud jste nachlazení, kašlete, máte rýmu, vůbec se nestyďte a chraňte se respirátorem či rouškou. Jednak tak bráníte sami sebe, abyste se více nakazili a došlo ke zhoršení příznaků, ale především chráníte ostatní, abyste neroznášeli své nemoci po okolí.

Jestliže se u vás objeví příznaky covidu, jako je kašel, horečka, únava, bolest svalů, ztráta chuti, čichu a podobně, nejlépe uděláte, když si uděláte doma test. Prodej antigenních testů probíhá neustále, i přesto, že se covidu nevěnuje taková pozornost, jako kdy dříve. Pokud vám vyjde test pozitivní, je možné, že už vás váš lékař ani na PCR testy nepošle a rovnou vás nechá doma v karanténě. Dnešní antigenní domácí testy jsou totiž už natolik spolehlivé, že není nutnost v některých případech provádět opakované testování.