Kdy je lepší klasický počítač a kdy laptop

Dnes se bez počítače neobejde prakticky vůbec nikdo. Potřebujeme jej často k práci, ale také na něm hledáme informace, hrajeme hry, sledujeme filmy a mnoho dalšího. Není tedy divu, že prodejci nabízí mnoho nejrůznějších modelů. Dělit je pak můžeme podle nejrůznějších parametrů, avšak tím nejzákladnějším je dělení na klasické stolní počítače a přenosné laptopy. To však představuje problém, když se máme rozhodnout, pro který z nich se rozhodnout. Každý má totiž své výhody i nevýhody.

 

klasický laptop

 

Výhodou laptopů je samozřejmě to, že je množné vzít je prakticky kamkoliv. Můžeme si jej tedy vzít například na cesty nebo si jej v případě potřeby brát do práce. Díky tomu jej můžeme použít, kdekoliv potřebujeme. Internet pak většinou není problém, neboť dnes máme volnou wi-fi prakticky všude.

 

Na druhou stranu je potřeba přiznat, že jeho kapacita samozřejmě není tak velká, jako u stolního počítače. Obvykle nemá tak výkonný procesor a také jen minimální paměť. Proto, pokud na něm chcete mít objemnější soubory, například hry či filmy, neobejdete se bez externího disku. Také je mnohdy potřeba dokoupit diskovou jednotku.

 

výkonný počítačový systém

 

Na druhou stranu ačkoliv je klasický stolní počítač obvykle mnohem výkonnější, je také podstatně dražší. Není tedy ve finančních možnostech každého z nás, aby si jej mohl pořídit. Jeho koupi tedy lidé většinou mnohem více zvažují. Problémem také je, že jej z pochopitelných důvodů nelze přenášet. Proto musí zůstat na stejném místě, bez ohledu na to, zda bychom na něm nepotřebovali pracovat někde jinde. To může někdy působit problémy v zaměstnání.

 

Pokud si tedy chceme vybrat, musíme důkladně zvážit, k čemu jej budeme potřebovat. V případě, že jej chceme používat jako herní počítač, je dobré pořídit si ten stolní. Jiné to je, pokud jej chceme mít jako pracovní nástroj. Pak se nám mnohem více vyplatí laptop. Jen tak budeme nakonec s naším výběrem spokojeni.