Jaká je prevence proti pohlavně přenosným chorobám?

Je to částečně i kvůli tomu, že sex už dnes není zdaleka tak tabuizovaným tématem, jako tomu bylo dříve. Světu dnes vládne zdravá míra sexuální otevřenosti, jelikož většině populace došlo, že jelikož má sex téměř každý z nás, nemá cenu se tvářit, že neexistuje. Také nalezení sexuálního partnera je dnes daleko snazší než dříve, i kvůli nejrůznějším internetovým seznamkám.

Se sexem se ale pojí i různá rizika. Nejen riziko nechtěného těhotenství, ale také riziko pohlavně přenosných chorob. Těch máme velkou spoustu. Syfilis, kapavka, herpes, HIV…škála je zaplněná od těch relativně neškodných až po ty, které mohou končit v nejhorším případě smrtí. Proto je důležité se chránit.

kondomy

Stoprocentní prevencí je nemít sex. Což určitě není rada, kterou by někdo z nás chtěl slyšet, takže se podíváme na prevenci, kterou můžete uplatnit, když žijeme aktivním sexuálním životem.

Používejte kondom. Ostatní formy antikoncepce váš ochrání před nechtěným těhotenstvím, ale před pohlavně přenosnými chorobami vás ochrání jen kondom. Pokud ho během nasazování či styku nepoškodíte, jedná se o téměř stoprocentní ochranu. Při neznámém sexuálním partnerovi mějte kondom i při jiných formách sexu, třeba při orálním. Jestliže váš sexuální partner z různých důvodů kondom odmítne, raději si najděte jiného, případně si s ním o tom promluvte a vysvětlete mu, proč je to důležité.

sex

Své sexuální partnery si vybírejte. Každý z nás asi zažil závan vášně s náhodnou známostí někde na diskotéce, ale čím více svého partnera budete znát, tím lépe odhadnete, jestli vám od něj hrozí vyšší riziko než od jiných.

Nebuďte promiskuitní. Sex je skvělá záležitost a je dobře, pokud si ho užíváme. Ale pravdou je, že čím více sexuálních partnerů budeme střídat, tím je vyšší riziko, že narazíme na takového, od kterého se můžeme nějakou chorobou nakazit.