Jak se připravit na porod

Týden po týdnu utíkal jak voda. Pozorovala jste, jak vám roste bříško i vaše miminko na každé kontrole. A nyní jste těsně před cílem. Už brzy se vaše děťátko narodí. Nemůžete se dočkat chvíle, až vám ho dají v porodnici do náruče a vy ho prvně spatříte. Ale ještě, než tato šťastná chvíle nastane, čeká vás porod, kterého se trochu obáváte. Obzvlášť prvorodičky mohou pociťovat silný strach. Proto se s námi podívejte na tipy, které vám pomohou se na porod připravit.

S informacemi nebudete nervózní

Abyste byla v porodnici co nejvíce v klidu, zjistěte si informace, jak celý porod probíhá a co vás čeká. Vhodné jsou na to knihy nebo zapátrejte na internetu (ovšem po zaručených zdrojích). V případě větších obav se nebojte na cokoliv zeptat svého gynekologa. 

Tip: o svých pocitech ohledně porodu promluvte také se svým partnerem. Jen tak bude vědět, jak vám může být co největší oporou

miminko

Cvičení pro těhotné

Už během těhotenství se zaměřte na cvičení pro těhotné či předporodní kurz. Naučíte se, jak se uvolnit, což oceníte zejména během první doby porodní. Zároveň se na lekcích dozvíte, jak správně dýchat, což zase oceníte během kontrakcí. 

Tip: porod nejde dopředu moc odhadnout nebo naplánovat, proto k němu přistupujte pozitivně a bez stresu

Dobrá příprava na porod je také meditace. Pomůže vám pak lépe zvládnout průběh bolesti a díky speciálním dýchacím technikám se uvolnit.

těhotná

Před porodem se věnujte sama sobě

Konec těhotenství pro vás může být obzvlášť dlouhý. Ale snažte se poslední dny s miminkem v bříšku věnovat sama sobě. Uklidnit se a naladit se na pomalejší notu. Napusťte si teplou vanu s voňavým olejem, začtěte se do nové knihy nebo vyrazte s kamarádkami na jablečný štrúdl a horkou čokoládu do oblíbené kavárny. 

Co vám ještě pomůže:

  • tašku do porodnice mějte sbalenou včas
  • vezměte si z domova talisman pro štěstí
  • posilujte svaly pánevního dna
  • před porodem zařaďte čaj z maliníku a lněné semínko