Jak na průzračnou vodu v bazénu?

Máte-li na zahradě u rodinného domku svůj vlastní bazén, bude vás stát jisté úsilí, abyste udrželi vodu v něm čistou a zdravotně nezávadnou.

Zakrytí

Pokud máte bazén a kolem něj stromy, třeba i ovocné, celý rok z nich budou do bazénu padat nečistoty. Nad bazén si můžete pořídit zastřešení. Většinou se staví navzájem posuvné části, aby se dal bazén celý odhalit v případě krásného slunečného počasí a uzavírat jej můžete pouze na noc, aby se v něm udržela sluncem nahřátá voda. Zastřešení také příjemně prodlouží dobu, po kterou během roku budete moct bazén využívat.

Levnějším způsobem zakrytování jsou plachty, které zamezí pádu nečistot do bazénu, ale třeba i pádu dítěte v nestřeženém okamžiku.

bazén

Bazénové vysavače a filtry.

Vodu v bazénu je jednoznačně nutné filtrovat, ale nestačí ji jen odčerpávat přes přepad, je potřeba jednou za čas pořádně odsát nečistoty ze dna bazénu, kde i přes zakrytování vždy nějaké nečistoty budou. Výkonný filtr je i větších bazénu nutností.

Bazénová chemie.

Bez chemických přípravků to nejspíš nepůjde. Bazén využíváme hlavně v létě a pro růst bakterií a řas ve vodě je teplo a sluneční svit přímo živnou půdou a pokud jim v tom chemicky nezabráníme, budeme mít brzy vodu v bazéně zelenou. Vhodné jsou kyslíkové tablety, která snižují tvorbu řas, ale i řada přípravků na bázi chlóru, které nám pomůžou s udržením průzračně čisté vody.

bazén

Pořídit si vlastní bazén k rodinnému domku, zvlášť pokud máte děti, je způsob, jak příjemně strávit horké léto koupáním a nemuset hledat veřejná koupaliště ve vašem okolí, nebo rybníky a přehrady, které často nemají vodu vhodnou ke koupání, na což nás naštěstí upozorňují hygienici. Na aquaparcích je voda jistě hygienicky nezávadná, ale zase se mačkáte na malém prostoru s mnoha lidmi. A neomezená otevírací doba, je jednoznačná výhoda vlastního bazénu.