Co vyrobíte protahovacím trnem

Strojařina resp. strojírenství je velmi obsáhlý, náročný a složitý obor, který si klade vysoké nároky na každého, kdo mu chce porozumět alespoň v základech. Víte například, co je to protahovací trn https://www.i-nastroje.cz/protahovaci-trny? O existenci protahovacích trnů se mnozí lidé v průběhu svého života vůbec nedozví. Je to natolik specifický nástroj ve strojírenské výrobě, že s ním běžná veřejnost není seznamována podobně, jako například chirurgové neprezentují na veřejnosti všechny potřebné instrumenty ve své profesi.

zámek ve dveřích

Přesto bychom si mohli o protahovacích trnech něco nastínit. Jsou to nástroje, určené pro sériovou výrobu, neboť kusovou výrobou se nezaplatí jejich vysoká cena. Jak takový protahovák vypadá? Může vám připomínat zubatou tyč, s mnoha zuby, které odebírají z obrobku třísku tak, že uvnitř otvoru vytváří neobvyklý tvar, který by nebylo možno zhotovit jiným způsobem, a pokud ano, bylo by to velmi komplikované, namáhavé a hlavně drahé.

strojírenský výrobek

Protahovací trny nejčastěji vytváří různé tvarové drážky. Kupříkladu kruhový otvor s obvodovými trojúhelníkovými nebo čtvercovými zuby, vnitřní evolventní ozubení (typické pro ozubená kola) a nejrozšířenějším výrobkem protahovacích trnů jsou dveřní zámky. Možná, že si od této chvíle občas vzpomenete na protahovací trn, bez jehož existence byste si nemohli uzamknout byt před odchodem do zaměstnání. Vnitřní vložka patentního zámku má velmi složitý tvar a klíč do ní musí přesně zapadnout, jinak by zámek nemohl otevřít. Jak vidíte, zdánlivě malicherná záležitost, zámek do dveří koupíte v každém hobby marketu či železářství za pár desítek korun a přitom, kdyby vám jej někdo svěřil do výroby, jak byste si počínali, kdybyste neznali tento svérázný nástroj?

Výroba zámků do dveří je pochopitelně sériová a velký počet prodaných kusů zajistí, že se výrobcům vyplácí investovat do takovýchto velmi svérázných a speciálních výrobních prostředků.