Co dělat, aby vztah přežil rodičovství?

Mít se rádi nestačí aneb stanovte si priority

S partnerem je potřeba sdílet plán a vize do společného života. Teď je to váš společný potomek, který se narodil, tím to ale nekončí. Co spolu (klidně všichni 3) chcete zažít, podnikat, poznávat? Chcete časem bydlet v rodinném domečku a společně se starat o bylinkový záhon? Jsou to důležité věci, kterým dejte prioritu. V dnešním zrychleném světě tlačeném do výkonu, chceme vše. Ale to jaksi nejde. Nemůžeme být 24 hodin denně k ruce potomkovi, být skvělou manželkou a milenkou a do toho se ještě realizovat v práci. Vše je o nastavení priorit. A váš vztah s partnerem by měl být na hodně vysoké příčce.

pár

Nebavte se jen o dětech

Je jasné, že jste oba nadšení, jaké dělá potomek pokroky. Řešíte ale i jiné situace jako je výběr školky, školy, zdravotní problémy a tak dále. Ale myslete na to, že nejste jen rodičovský pár, ale také partnerský pár. Bavte se i o tématech, které vás zajímali, když jste byli bezdětní. Nacházejte nové zájmy i témata.

intimita

Buďte jen sami dva

Domluvte hlídání s prarodiči a věnujte si čas jen ve dvou. Nebo poproste sousedku s malými dětmi, ať vám potomka na 2 hodiny pohlídá. Vyrazte s partnerem do divadla, na večeři, na piknik nebo zamluvte hotel s wellnessem. Domluvte se, že budete eliminovat dětská témata a věnujte se jen jeden druhému. 

Nezapomínejte na intimní život

Intenzita intimního života se po narození dítěte dost snižuje. Může to být z mnoha důvodů, ale je důležité intimitu podporovat. Vztahu dodá jiskru a dynamiku. Jděte dítěti příkladem i v jisté vřelosti a něžnosti. Uvidí rodiče, kteří milují nejen jeho, ale i sebe. Připomínejte si, že nejste sobečtí rodiče, pokud potřebujete čas i na svou partnerskou lásku. Vše by mělo být vyvážené, čas pro dítě, čas pro vás i partnera. Není to úplně snadný úkol, proto s partnerem i dítětem jasně komunikujte. A vše zvládnete.