Čištění koberců strojem je nutné kvůli odstranění zápachu

Koberce jsou velmi oblíbenou plochou pro různé činnosti. Rozhodně neslouží výhradně pro chůzi, mnoho lidí je využívá jako pracovní stůl, kdy si tu rozloží různé dokumenty a další materiály, a protože se obvykle jedná o poměrně velkou plochu, je právě na koberci větší přehled. Koberec jako pracoviště využívají i děti, které si tu píšou školní úlohy, anebo provádí nějakou výtvarnou činnost. Vystřihují si tu papírové modely, malují a modelují s plastelínou.

kočka na koberci

Koberec je perfektní prostředí i pro různé hry. Jak už jsme naznačili, děti si tu hrají s pastelkami, ale také skládají puzzle, montují různé stavebnice a s dětmi se tu také báječně hrají karty nebo „Člověče nezlob se“ vzhledem k velkému prostoru pro hrací plány.

Koberec je skvělý i v letním období pro relaxaci, při zemi je totiž vždy chladněji a teplý vzduch se drží spíše u stropu, takže na podlaze se vám bude lépe odpočívat, např. vsedě nebo vleže se sklenkou pomerančového džusu nebo s jahodovým koktejlem. Má to však jednu podmínku. Koberec musí být čistý.

dívka s knihou na koberci

Chodidla do koberce vtisknou svou stopu

Kdo doma chodí po koberci v pantoflích, je v jisté výhodě vůči tomu, kde se po podlaze pohybuje naboso nebo v ponožkách či silonových punčochách. Podrážky domácí obuvi totiž bývají obvykle čisté a v kontaktu s kobercovými vlákny nevyvolávají žádné změny. To samé však nelze říci o bosých chodidlech, ani o ponožkách a punčochách.

Slaný pot na chodidlech, který je zdrojem potravy pro bakterie, je při chůzi v kontaktu s povrchem koberce. Je to podobné, jako kdybyste si svá nemytá chodidla pouze do sucha utírali do jednoho ručníku po dobu několika měsíců, a za tu dobu by vám ručník připomínal týden intenzivně nošené ponožky. Kdybyste koberce nepodrobili občasnému strojnímu čištění koberců, dopadlo by to zhruba stejně, jako s tím ručníkem.